Álhír, hogy megjelent volna a vipera a Mátrában és kutyákat mart volna halálra

2024. május 4. – 09:44

Másolás

Vágólapra másolva

„A napokban több hírportálon és Facebook-csoportban felröppent a hír, hogy a Mátrában néhány ponton, köztük a Sás-tó környékén is viperát láttak, illetve kutyák pusztultak el viperamarás következtében. Mielőtt hosszas magyarázatba kezdenék, leszögezem: a Mátrában nincs és nem is volt vipera” – írja posztjában a gyöngyösi Mátra Múzeum főmuzeológusa, az MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztályának elnöke, Babocsay Gergely, amit a Sokszínű Vidék vett észre.

Babocsay Gergely posztjában leszögezi, hogy Magyarországon két viperafaj él: a rákosi vipera és a keresztes vipera (Vipera berus). A rákosi vipera csak a Duna-Tisza közén a Kiskunságban, valamint a Kisalföldön, a Hanságban, síkvidéken fordul elő. Szigorúan őrzött élőhelyeiket szinte soha nem látogatják kirándulók. Mérge nem túl erős, marása életveszélyt sem embernél, sem kutyánál általában nem okoz, de orvosi megfigyelést igényel. Ettől a fajtól marást csak a velük foglalkozó kutatók szoktak néha elszenvedni.

A keresztes vipera elterjedése is szigetszerű hazánkban: Somogyban és Zalában, a Tiszaháton, a Beregben, valamint a Zemplénben lehet vele találkozni. Az ország más tájain, így a Mátrában sem fordul elő. Mérge azonban erős, nagyon ritka, szerencsétlen esetekben életveszélyes állapotot idézhet elő. Magyarországon sok-sok évtizede egy halálos marás történt, de az illető tapasztalt kígyószakértő volt, akinek kígyómarásokkal kapcsolatos kórtörténete hozzájárulhatott a szerencsétlen kimenetelhez. A marásért ő volt a hibás, megfogta a kígyót.

Az MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztályának elnöke szerint időről időre felbukkan egy-egy hír, amely szerint valaki viperát látott olyan tájunkon is, ahol nem él vipera. Az ilyen igaznak vélt megfigyelések alkalmával azonban még soha nem készül hitelt érdemlő fénykép, a helyszínen pedig sem előtte, sem utána többé nem látott senki viperát. Mint írja, „ne feledjük, ebben a témában is akadnak trollok, akik hamis lelőhellyel posztolnak az internetről leszedett vagy máshol készült képet. Ezeket a szakértők igen gyorsan meg szokták cáfolni.”

Babocsay Gergely közlése szerint a Mátrában azonban él 4 másik kígyófaj: az igen gyakori és másfél méteresre is megnövő erdei sikló, a ritkábban látható, és néha valóban a viperákra emlékeztető küllemű rézsikló, valamint két vízi sikló, a vízisikló és a kockás sikló, azonban mind a négy sikló ártalmatlan, emberre, háziállatra nézve teljesen veszélytelen.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!